Muzeum Historii Jesziwy Medrcow Lublina
Jeszywas Chachmej Lublin zaprasza do odwiedzenia multimedialnej wystawy Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina. Wystawa przedstawia historię Żydów na terenie Lublina, życie Rabina Majera Shapiry, jak i historię szkoły Jeszywas Chachmej Lublin.
W 2017 roku minęła sto trzydziesta rocznica urodzin Rabina Majera Shapiry, założyciela i rektora Jesziwy Mędrców Lubelskich, inicjatora programu Daf Yomi, posła na Sejm Rzeczypospolitej. Dla upamiętnienia i upowszechnienia wiedzy o wielkim polskim, światowej sławy Żydzie, stworzona została multimedialna stała wystawa w sercu budynku Jesziwy w Lublinie.
Zebrany w dużej mierze materiał faktograficzny prezentuje sylwetkę i osiągnięcia rabina Shapiry, dzieje Jesziwy na tle żydowskiej historii Lublina, środowisko i życie codzienne jej studentów, program nauczania. Udostępniona jest również dla zwiedzających czytelnia/biblioteka, w której znajduje się archiwum Jesziwy.
Synagoga
Synagoga została zbudowana w 1930 roku wraz z całym kompleksem Jeszywas Chachmej Lublin. Poza funkcjami religijnymi pełniła też funkcję auli wykładowej jesziwy i mogła pomieścić ponad 200 studentów.
Synagoga o powierzchni 200 m² ulokowana jest na wysokości drugiego i trzeciego piętra południowego skrzydła budynku. Jednoprzestrzenna główna sala modlitewna posiada galerię dla kobiet z wejściem na wysokości trzeciego piętra, na którą prowadzi też osobna klatka schodowa wydzielona z gmachu budynku. Wsparta jest ona na ośmiu zielonych, okrągłych, korynckich kolumnach, obiegających salę z trzech stron.
Na ścianie wschodniej znajduje się aron ha-kodesz, przed którym znajduje się podwyższenie otoczone kutą balustradą, na które wchodzi się po pięciu schodkach. Po lewej stronie szafy znajduje się niewielki ner tamid i tablica z hebrajską inskrypcją, a po prawej również tablica z hebrajską inskrypcją, pozłacana menora oraz tablica pamiątkowa w języku angielskim upamiętniająca zagładę lubelskich Żydów o treści:
„This menorah, symbolizing the reborn State of Israel is a gift to jewish community in Lublin in memory of 40.000 Lublin Jews killed by Nazi Germans during World War II. On the day synagogue was rededicatet.”
Na środku znajduje się kwadratowa, dwuwejściowa bima, otoczona również kutą balustradą.
Oficjalne otwarcie synagogi po remoncie nastąpiło 11 lutego 2007 roku. Była to pierwsza tego typu uroczystość w powojennej Polsce, ponieważ rekonstrukcja wnętrza synagogi została w całości sfinansowana przez polską społeczność żydowską.Na uroczystości przybyło ponad 600 osób, w tym przedstawiciele polskiej i zagranicznej społeczności żydowskiej, środowisk uniwersyteckich, kulturalnych i religijnych, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący ZGWŻ Piotr Kadlčik, przewodniczący filii lubelskiej Roman Litman, Ambasador Izraela Dawid Peleg, arcybiskup Józef Życiński, prezydent Lublina Adam Wasilewski i przedstawiciele władz samorządowych, rabin Yehiel Kaufman z Boro Park na Brooklynie, Jehuda Widawski, mieszkańcy Lublina oraz inni goście.
4 listopada 2008 roku podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy śmierci rabina Majera Szapiry, został uroczyście odsłonięty przez rabina Israela Meira Lau zrekonstruowany Aron ha-kodesz. Na uroczystość przybyli członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło, przedstawiciele władz samorządowych Lublina. Z koncertem wystąpił kantor z synagogi Park East w Nowym Jorku, Yitzchak Meir Helfgot.